Вековната история на Несебър в 800 думи

Несебър е един от най-известните и романтични български морски градове в Южното Черноморие. Условно градът се разделя на нов и стар град, като Старият Несебър пази архитектурните и културни следи от миналото. Ако сте любопитни да научите повече за интересната история на Несебър, прочетете статията докрай. В следващите редове ще ви представим неговото богато минало и ключовите събития, оформящи над 3200-годишната на Несебър история

Кога започва дългогодишната на Несебър история?

Когато говорим за Несебър Стария град история, трябва да се върнем назад във времето. За да видим как започва и се развива всичко, трябва да потърсим исторически свидетелства на повече от 3 хиляди години. Старият Несебър е основан преди 3 хилядолетия, в края на бронзовата ера, и е един от най-старите не само български, но и европейски градове. Ревниво пази останки от минали епохи.

Старият град е разположен на полуостров, свързан със сушата чрез провлак, дълъг около 400 м. От двете му страни има подводни и надводни скали и се простират малки заливи. За границата между Стария и Новия Несебър се счита превърнала се в символ на града Вятърна мелница.

История на Несебър: От Мелсамбрия през Месамбрия до Несебър

Разбира се, невъзможно би било в една статия да обхванем в детайли дългогодишната история на Несебър. През вековете градът е попадал под влиянието на различни цивилизации. Траки, елини, римляни, византийци, османци са оставили своя отпечатък и са оформили отчасти облика на града такъв, какъвто го познаваме днес. За щастие, немалка част от културното наследство е запазено и може да бъде разгледано. Несебър съхранява културното си наследство в 5 музейни експозиции. 

Първите му жители са траките. Те именоват селището Мелсамбрия. Мелса било името на основателя на селището, а брия е тракийската дума за град. Или първото име на днешен Несебър в превод означавало града на Мелса. Интересен факт е, че известният гръцки баснописец Езоп се е родил на тези земи и се предполага, че има тракийски корени.


През IV в. пр.н.е. тук се заселват гърци, а градът се преименува в Месамбрия. Развитието на селището е бурно поради благоприятните климатични условия и географско разположение – има удобни пристанища, кипи строителство на домове, храмове, работилници, дори театър. Местното население практикувало различни занаяти, основно обработка на метал. В този период започва и сеченето на първите златни монети. За активните търговски отношения с полисите, разположени на Черно, Егейско и Средиземно море, свидетелстват изложени днес в Археологическия музей находки.

През 72 в. пр.н.е. градът е завзет от римляните и става част от Римската империя. Дават му името Месемврия. Месемврия запазва статута си на значим търговски и културен център и продължава да сече собствени бронзови монети. Местенето на столицата в Константинопол влияе положително на града. Водещи архитекти и строители се заемат с активно строителство на християнски храмове. Изграждат се градски терми и нова водоснабдителна система. По примера на храма в Константинопол, новопостроената централна църква в Месемврия носи името на Света София. 

 

Градът става част от българската държава през 812 г., когато хан Крум го завладява и тук се заселват българи и славяни. Именно славяните дават името на града такова, каквото го познаваме днес – Несебър. За 62 години (1201-1263 г.) е трайно включен в пределите на България. След близо 40 години притежание на византийците, Несебър отново става част от българската държава. Заслугата за това е на цар Теодор Светослав. През 1304 г., след поредица от успешни военни действия, Несебър преминава под негово ръководство. През 1366 г. градът е плячкосан от рицарите на граф Амедео ди Савоя, които по-късно го преотстъпват на византийците. 

През XI век са изградени църквите „Св. Стефан“ и „Св. Йоан Кръстител“. В периода XII-XIII век Несебър поддържа активни търговски връзки с княжествата на север от река Дунав, наред с Венеция, Генуа, Дубровник и други земи от Средиземноморието и Адриатика. През XIII век е построена и църквата „Св. Параскева“, а храмовете „Св. Архангели Михаил и Гавраил“ са издигнати през следващия, XIV век. Смята се, че градът е разрушен за първи път от османците през 1396 г. Окончателно попада в техни ръце през 1453 г. (с падането на столицата Константинопол).

Любопитно е, че османците не унищожават християнските храмове. Някои от тях продължават да съществуват чак до XVIII – XIX век. Запазени са и много обществени бани, чешми и възрожденски къщи, типични представители на черноморските жилища за онова време. На 11 юли (24 юли по нов стил) 1829 г. Несебър е освободен. Руските войски превземат турските кораби при днешното село Равда. 

След Освобождението със Заповед 2820 официално Месемврия е преименуван Несебър. От 1956 г. градът е архитектурен и археологически резерват, а през 1983 г. културните му забележителности биват включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Градът продължава да съществува до днешно време като важен търговски и културен център по Черноморието.

Заключителни думи

Със своята запазена архитектура, тесни улички и културни съкровища, Несебър не спира да привлича туристи. И вие ли сте любопитни да се потопите в неговата магия? Заповядайте в Парадизо Дриймс Хотел Несебър и опознайте отблизо богатото историческо наследство на града.

ОЩЕ ОТ БЛОГА​