Разходка из Стария град Несебър

Посещавали ли сте Стария град в Несебър? В случай че отговорът ви е “не”, поправете този пропуск през лятото. Уверяваме ви, че бързо ще стане ваше любимо кътче за отдих и разходка. Старият град на Несебър е едно от най-романтичните и исторически значими места по родното Черноморие. Възрожденските къщи, древните църкви, останките от крепостни стени и не на последно място, уникалната атмосфера го превръщат в магнит за туристи от цял свят. През 1983 г. Стария град Несебър ЮНЕСКО включва в своя Списък на паметниците на Световното културно наследство, което е най-значимото признание за историческото и културното богатство на града.

Наричат Стария град Несебър перлата на родното Черноморие

За много туристи в Несебър Старият град е първото място, което посещават. Той е като музей под открито небе, запазил жив духа на няколко различни епохи.

Историята на града датира от преди повече от три хилядолетия. Различните цивилизации, властвали тук през вековете, са оставили своя отпечатък върху архитектурата и културата му. Ако ви е интересно да научите повече за историята на града, вижте тази статия. Днес ще ви разкажем повече за Стария Несебър. Но не за това как се е развивал през годините, а какво може да видите в старата част на града.

Да започнем от това, че днешен Несебър се разделя на стара и нова част. Това, което ги отличава основно, е архитектурата. Двете части са свързани помежду си от тесен провлак, като Старият Несебър се намира на малък полуостров. В миналото Старият град на Несебър е бил самостоятелен остров. Между двете днешни части се намира емблематичната Вятърна мелница. Средновековните църкви и къщите с типични за Българското възраждане архитектура оформят уникалния облик на старата част на града. Останките от укрепленията и крепостните стени пък напомнят за стратегическото значение на Несебър в миналото.

За Старинен Несебър и ЮНЕСКО

От ЮНЕСКО Старият град Несебър е признат за световно културно наследство през 1983 година. Програмата има за цел да отличи обекти с изключително културно или природно значение за общото наследство на човечеството. Такова признание имат общо 9 материални обекта в страната, сред които Рилският манастир, Мадарският конник край Шумен, Гробницата в Казанлък, Боянската църква в София. Крепостните стени, древните храмове и средновековните къщи свидетелстват за богатото културно минало на района и отреждат място в списъка и на Стария Несебър. Ето защо това отличие е с такова значение за града и повод да се гордеем като българи.

Забележителности в Стария Несебър

Разбира се, въпросът, вълнуващ всички, е за разположените в Несебър Стария град забележителности. Ето какво може да видите тук.

Археологическият музей

Създаден е през 1956 г., като първата експозиция е била в един от местните храмове. В сградата, на която се намира днес, се мести през 1994 г. Музеят е чудесна отправна точка за обиколка на Старинен Несебър. Намира се в началото на Стария град, до входа на полуострова и до останки от крепостни стени. Експозицията “Несебър през вековете” проследява историята на града в периодите Античност и Средновековие. Във фоайето пък може да видите дипломата на ЮНЕСКО, която документира вписането на Стария град Несебър в Списъка на световното културно наследство.

Етнографският музей

В града има много реставрирани възрожденски къщи, като в една от тях се помещава Етнографският градски музей. Става въпрос за двуетажната къща на на Москояни от 1840 г., която е с типична за Късното възраждане архитектура. В музея е подредена експозицията “Старият Несебър”. Чрез стари снимки и планове е представена богатата архитектура на града от епохата на Възраждането. Може да научите повече и за бита, традициите и поминъка на местното население – риболов, лозарство, винарство. Повече няма да издаваме, а ви препоръчваме да го посетите.

Амфитеатърът

Друг важен архитектурен паметник за града е Амфитеатърът. В случай че се разхождате в района на Морска гара, вероятно ще забележите високи арки от тухли и частично разрушени стени. Точно там се намира Амфитеатърът на Несебър. В миналото местните са се събирали там, за да взимат важни за общността решения. Амфитеатърът е бил и културно средище. Още в древни времена на сцената му са се изявявали артисти и изпълнители.

Останки от терми, крепостни стени и укрепления

Несебър многократно е бил укрепван с крепостни стени и защитни съоръжения, за да бъде трудно превземаем. С падането на града под османска власт през 1453 г., укрепленията губят стратегическото си значение и с времето започват да се рушат. Останките от внушителните стени все още пазят спомена за славното минало. Арките и стените, устояли на вековете, днес сякаш разказват за миналото, когато градът е бил важен търговски и културен център. Разхождайки се из Стария град на Несебър, те неизменно ще привлекат вниманието ви и ще ви пренесат назад във вековете.

Църкви

Други значими за Стария Несебър забележителности са църквите. Писмени документи сочат, че някога в града е имало над 40 църкви. Повечето от тях днес са разрушени, но продължават да предизвикват любопитството на туристите.

Църква “Свето Възнесение Господне”

Разположена е в северната част на Старинен Несебър. Позната е и като храма “Свети Спас” или още вкопаната църква. Построена е през 1609 г., от заможен несебърчанин. По време на османското иго българите можело да строят храмове, но при условие, че те не са по-високи от турчин на кон. Затова и храмът е сякаш вкопан в земята. Макар и на пръв поглед невзрачен отвън, за времето си е бил с едни от най-красивите стенописи. Някои от тях са запазени до днес.

Базилика “Богородица Елеуса”

Разхождайки се в северния бряг на полуострова, вероятно ще забележите останките от тази църква. Намира се в близост до морския бряг. Смята се, че е построена през V век, като по-късно е била част от по-голям манастирски комплекс. Морето е разрушило бреговата ивица, в резултат на което били унищожени северния кораб и северната част от централния кораб на храма. Днес църквата е частично реставрирана. Буди любопитството на туристите и с името си. В превод от гръцки елеуса означава умиление.

Базилика “Света София”

Известна е още като Старата Митрополия. Изградена е през V век, а в началото на IX век придобива вида, в който я познаваме днес. През XIII век венецианците ограбват храма и съхраняваните в него свети мощи и ценни икони. Затова мощите на Свети Теодор, Свети апостол Андрей и Свети Вартоломей могат да бъдат видени не в Несебър, а във Венеция. Мария Палеологина Кантакузина (племенница на византийския император Михаил VIII Палеолог и съпруга на българските царе Константин Тих Асен и Ивайло) е погребана в храма. Пази се надписът от надгробната ѝ плоча. 

Църква “Свети Стефан”

Сигурно си мислите, че щом има Стара Митрополия, трябва да има и Нова. Напълно сте прави. В началото е носила името на Божията майка, а днес – това на Свети Стефан. Храмът е построен в периода ХІ-ХІІІ век. Надпис, разположен над южната врата, сочи, че е изографисан през 1599 г. В него са изобразени над 1000 фигури в 258 композиции, голяма част свързани с живота на Богородица. Много от стенописите са запазени и реставрирани. Това прави църквата една от най-значимите културни паметници не само за Несебър, а за цяла България.

Църква “Христос Пантократор”

Тази църква е сред най-добре запазените средновековни храмове в Несебър. Ние бихме добавили, че е и сред най-красивите. Може да срещнете името ѝ като Христос Вседържител. Църквата се намира в центъра на Стария град и винаги е заобиколена от туристи, искащи да си направят снимки за спомен. Построена е през XIII-XIV век, а кадрите се получават наистина страхотно с пъстрите градини около нея. Не пропускайте и вие да си направите снимка.

Църква “Свети Йоан Алитургетос”

Храмът е построен през XIII-XI век. В превод от гръцки Алитургетос означава Неосветени. Легенди разказват, че при строежа загива един от работниците, поради което църквата остава неосветена. Други пък твърдят, че нахлуването на граф Амедей Савойски е причина да не се използва като действащ християнски храм. Според трети източници, в църквата все пак са се извършвали богослужения. Историците се обединяват обаче окоро факта, че църквата е силно засегната от земетресението през 1913 година. Полусферният ѝ купол е бил почти изцяло разрушен тогава.

Църква “Свети Йоан Кръстител”

В романтичния и Стар Несебър има още една църква, носеща името на Свети Йоан. Смята се, че храмът “Свети Йоан Кръстител” е издигнат през Х-XI век. Реставриран е през 2013 г. и е изключително добре запазен до ден днешен. Това е и причината да е отворен за посетители. Любопитното е, че не функционира като храм. Обявен е за паметник на културата и има съвсем различно предназначение. Използва се като художествена галерия.

Църква “Успение Богородично”

Когато говорим за романтичния за Несебър Стар град, не бихме искали да пропуснем да споменем единствения действащ храм. В сравнение с останалите църкви, за които ви споменахме, тази е построена много по-късно. Строежът ѝ е завършен през 1873 г. Храмовият празник съвпада с този на града. Всяка година на 15 август в двора на църквата се приготвя и раздава курбан за здраве. Местни и гости на града идват да се помолят и да видят “Черната Богородица”. Какви легенди се носят за нея – оставяме сами да научите, като посетите църквата.

Други църкви в емблематичния за Несебър Стар град

Има, разбира се, още църкви. Разхождайки се из Стария град на Несебър, може да видите храма “Свети Димитър”, завършен през XI век, както и строените през XIII-XIV век църкви “Свети Теодор”, “Света Параскева”, “Св. Архангели Михаил и Гавраил”.

Открийте и вие магията на Несебър Стария град

Разходката из приказния за Несебър Стар град е като пътешествие във времето и в същото време едно неповторимо преживяване тук и сега. Старият град в Несебър е наистина забележителен и заслужава да бъде видян.

Туристи и фотографи от цял свят идват, за да направят кадри на уникалната архитектура и да уловят неповторимата атмосфера. Всяка уличка ще ви отведе до различно кътче, пазещо спомени и истории за различни епохи и цивилизации.

Разходете се и вие из тесните калдъръмени улички, които носят духа на отминалите епохи. Разбира се, не си тръгвайте, преди да сте си взели нещо за спомен. Има немалко магазинчета, които предлагат сувенири, магнити, подаръци.

Спрете в местните заведения, за да хапнете нещо вкусно и да презаредите. Поръчайте си чаша ароматно кафе или освежаваща напитка. Насладете се на времето, не се състезавайте с него.

Уверяваме ви, няма да останете разочаровани. Посещението на Стария Несебър е емоция, която остава в сърцето завинаги.

ОЩЕ ОТ БЛОГА​